Alan Adı (Domain) nedir ? Nasıl alınır?

Size uygun alan adını tarafınıza tescilleyebilmek ve hızlı bir şekilde domain kaydı yapıp kullanabilmek için alan adı sorgulama sayfamızı ziyaret edin.

Alan Adı (Domain) nedir ? Nasıl alınır?
PHP SCRİPTR

Alan Adı (Domain) nedir ? Nasıl alınır?

Alan adı yani ingilizce karşılığı domain olarak isimlendirilen ip adresi karşılığı olup .com .net .org .edu gibi uzantıları olan bir terimdir. Geçmişte insanlar web sitelerine giriş yapabilmek için tıpkı bir modem arayüzüne erişimde kullanılan ip adresleri gibi numaralar yazarak erişebiliyorlardı.

Bu durum da insanlar rakamları unutuyor hatta yanlış yazıp web sitelerine erişemez durumlarla karşılaşıyorlardı bu ve bunun gibi bir çok hata veya sorun olarak nitelendirilen, sorunların önüne geçebilmek için geliştiriciler domain(alan adı) sistemi geliştirdi.

Mantığı nedir? Bu alan adının;

Amaç insanların web sitelerine daha rahat girebilmeleri ve etkileyici isimlerle web sitelerine giriş sağlayabilmek. Fakat bunun yanı sıra isimlerden oluştuğu içinde web sitelerin çakışma durumu vardı. Bunun da önüne geçebilmek için her domainin tek bir tane alınması kuralı getirildi. Yani bir isim sadece bir ip  adresine eşleştirildi. 

Domain süresi bitince ne olur?

Domainler insanlara sınırsız verilmiyor. Örnek vermek gerekirse bir hosting firmasından domain hizmeti aldınız domain hizmet süresi boyunca adınıza kayıtlıdır. Hizmet süreniz bittikten sonra ödeme yapıp süreyi uzatmadığınız takdirde domain adınız bir süre askıya alınır ve ardından farklı insanların alabilmeleri için isim hakkı boşa düşer ve siz tekrar almadığınız zamanda isim hakkını kaybedersiniz.

Alan adı nasıl alınır?

Uygun fiyatlarda domain alabilmek için sosyohost sizlerin her daim yanınızda size uygun en harika domain kaydını yapabilmek için domain kaydı sayfamızı ziyaret edebilir ve tarafınıza tescilleyebilir ve kullanabilirsiniz.